/dev: Wrażenia nowych graczy

League of Legends

Reklama

Wprowadzamy zmiany w Samouczku (i nie tylko), by pomóc nowym graczom czerpać więcej radości z League.

„HEJ, RITO, CZEMU NIGDY NIE ULEPSZYLIŚCIE SAMOUCZKA LEAGUE OF LEGENDS?”

Ile żartów słyszeliście na temat Ashe kupującej Kolczastą Kolczugę? My słyszeliśmy całkiem sporo.

Zazwyczaj wprowadzenie do gry — samouczek i inne elementy, które próbują nauczyć graczy podstaw gry — jest jedną z funkcji, na które deweloper gry powinien zwrócić szczególną uwagę.

League jest dość niezwykłym przypadkiem, ponieważ rozrosło się szybciej niż ktokolwiek się tego spodziewał, choć miało dość słabe wprowadzenie. Wielu z nas nauczyło się grać w League dlatego, że nasi znajomi nas zaprosili, powiedzieli, o czym musimy pamiętać, a co możemy na razie zignorować. Społeczność sama przeprowadzała wprowadzenie.

Chcemy, żeby League było grą, która przetrwa próbę czasu i w którą ludzie na całym świecie będą grać przez wiele lat, co oznacza, że zdobywanie nowych graczy musi się zawierać gdzieś w całym równaniu.  Jesteśmy wdzięczni, że społeczność dała radę przeprowadzić wprowadzenie przez tak długi czas, ale czas, żebyśmy zajęli się tym i po naszej stronie. W kolejnych kilku patchach zobaczycie zmiany skierowane do zupełnie nowych graczy, by dać im lepsze wrażenia z gry w League.

„ZMIENIACIE DOCELOWYCH ODBIORCÓW LEAGUE?”

Nie. Chciałbym podkreślić i zapewnić was, że nie zamierzamy zasadniczo przedefiniować odbiorców League of Legends.

To wy jesteście naszymi odbiorcami.

League prosperuje tak dobrze dzięki oddanej społeczności, która kocha grę tak samo jak my i zdecydowanie to doceniamy. Nie chcemy poświęcać głębi i możliwości ciągłego grania w League, żeby stworzyć coś bardziej przystępnego. Nie próbujemy też poszerzyć naszych odbiorców, żeby League było bardziej „na luzie”. Chcemy jedynie, żeby łatwiej było odkryć grę tym, którzy sądzą, że ją polubią.

„DOBRA, TO CO BĘDZIE INNEGO TYM RAZEM?”

Chciałbym najpierw wyjaśnić naszą filozofię, żeby zmiany miały dla was sens, kiedy je zobaczycie.

Uważamy, że gry z najlepszymi samouczkami sprytnie ukrywają fakt, że uczycie się jak grać, a zamiast tego skupiają się na rozrywce.

League jest naprawdę skomplikowaną grą i musicie najpierw zrozumieć, jak działa wiele rzeczy, nim będziecie dostatecznie efektywni. Sądzimy jednak, że to błąd, żeby zasypywać graczy tysiącem informacji i funkcji, zanim w ogóle zdecydują, czy League jest grą, w którą chcą zainwestować.

Żaden gracz, który już jest oddany grze, nigdy nie przestanie się uczyć. Jeżeli chcecie być lepsi w trafianiu kombinacjami, możecie udać się na Twitcha lub YouTube’a, czy popatrzeć na gry streamerów, żeby zobaczyć, jak oni to robią. Jeżeli szukacie informacji, jakich run czy przedmiotów używać, możecie udać się na strony takie jak op.gg czy Reddit, żeby przejrzeć propozycje profesjonalistów i innych graczy. Ponieważ już wiecie, że chcecie grać w League, inwestujecie swój czas, żeby polepszyć swoją efektywność w grze.

Chcemy podobnie podejść do nowych graczy. Chcemy, żeby zrozumieli, dlaczego gra dostarcza rozrywki, a potem być może poświęcą czas, żeby nauczyć się setek rzeczy, które sprawią, że będą stawać się lepsi.

Jeżeli spytacie mnie o jakąś grę, która dobrze wprowadza graczy, zasugerowałbym jakąkolwiek grę Nintendo Mario. Zaczynacie na poziomie bez żadnych widocznych wrogów i możecie iść tylko naprzód. Gra nie wyświetla mnóstwa przeszkadzających instrukcji typu: „Wciśnij B, żeby skoczyć”, ani nic podobnego. Musicie wypróbować różne klawisze, żeby zobaczyć, co się stanie. W końcu ruszacie do przodu. W końcu musicie podskoczyć, żeby kontynuować. W końcu natrafiacie na przeciwnika i możecie na niego naskoczyć, żeby go pokonać.

Wspominam to wszystko, bo jeśli spojrzycie na nasz nowy samouczek, to możecie zdziwić się, czego w nim nie ma. Nie mówi nic o zadawaniu ostatnich ciosów. Nie uczy nawet kupowania przedmiotów. Wiemy jak szaleńczo skomplikowane jest League, więc zawsze kusi nas, żeby dodawać więcej i więcej instrukcji, i podejrzewamy, że tak samo się czujecie. Ale wszystko przyjdzie z czasem.

Podjęliśmy już kroki, żeby usprawnić pobieranie i proces rejestracji w League, a wkrótce zobaczycie też pewne zmiany dla nowych graczy w kliencie. Na chwilę obecną nasz pomysł jest taki, żeby mieć trzy krótkie samouczki, które przygotują nowego gracza do gier wstępnych z botami, pewnych gier kooperacyjnych i w końcu do PvP.

Video

Praca w toku nad pierwszym nowym samouczkiem, gdzie pojawiają się wskazówki związane z kontrolą, kiedy gracz od jakiegoś czasu nie zrobił żadnego postępu.

Na dłuższą metę chcielibyśmy zrobić więcej, zakładając, że zmiany te odniosą sukces. Chcielibyśmy, żeby doświadczeni gracze mogli pominąć samouczek, co miałoby ten dodatkowy plus, że nowi gracze graliby na początku z innymi nowymi graczami. Chcielibyśmy, żeby łatwiej było wam zaprosić znajomych do gry. Chcielibyśmy opóźnić takie kroki, jak wybór imienia Przywoływacza. I w końcu chcielibyśmy też rozwiązać pewne naprawdę skomplikowane problemy, jak zmniejszenie czasu potrzebnego na pierwsze pobranie.

MYŚLI KOŃCOWE

Mamy nadzieję, że da to wam pewien wgląd. Chcielibyśmy usłyszeć, co wy o tym myślicie, ale pamiętajcie, że osobom, które są blisko z grą (czyli wszystkim pracownikom Riot, jak również i wam) ciężko jest postawić się w sytuacji nowego gracza. Podkreślę raz jeszcze, że nie próbujemy przyciągnąć do gry kogoś, kto w końcu stwierdzi, że to nie dla niego. Ale chcemy pomóc wprowadzić graczy, którzy sądzą, że pokochają League.

Reklama
Czytaj więcej