Muzyka Riot: bezpieczne utwory — wskazówki


Riot chce wspierać streamerów i twórców zawartości związanej grami Riot poprzez udostępnianie im muzyki. Przygotowaliśmy kilka wskazówek i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dla tych, którzy często korzystają z naszej muzyki w tworzonej przez siebie zawartości.


Witajcie wszyscy!

Jak mogliście zauważyć, kilka tygodni temu obiecaliśmy zapewnić lepsze wsparcie streamerom i twórcom zawartości w kwestii korzystania z muzyki Riot Games. Śledzimy rozmowy dotyczące problemów, jakie wiele z was ma w tym zakresie, i mamy nadzieję, że w przyszłości uda się nam zapewnić wam więcej możliwości wykorzystywania muzyki w tworzonej przez was zawartości.

Cieszymy się, że tak wielu streamerów i twórców zawartości skorzystało z naszej listy utworów bezpiecznych dla twórców (Creator-Safe Playlist) od kiedy udostępniliśmy ją kilka tygodni temu i, jak już wspomnieliśmy, zobowiązujemy się do szerszego udostępniania muzyki do wykorzystywania w zawartości, którą tworzycie dla swojej społeczności.

To będzie długi artykuł, ale zamierzamy go aktualizować, aby podawać informacje, plany i przykłady, które pomogą wam lepiej zrozumieć charakter działań Riot w świecie muzyki.

Kontekst — jak Riot funkcjonuje w świecie muzyki

Branża muzyczna wciąż się zmienia i nawet dla nas jest dość skomplikowana. Istnieją w niej przypisane prawa autorskie, organy zarządzające i cała masa uznanych instytucji. Poruszając się w tym obszarze, chcemy być dobrymi partnerami dla tych, z którymi współpracujemy, abyśmy mogli stale tworzyć nową i atrakcyjną muzykę dla graczy i fanów. Do naszych partnerów należą inni muzycy, autorzy piosenek, producenci, wytwórnie, wydawcy muzyczni i inne podmioty.

Chociaż uważamy, że nie warto omawiać każdego aspektu produkowania muzyki i zawierania umów, wierzymy, że należy się wam wyjaśnienie przyczyn, dla których niektóre utwory stworzone z udziałem Riot, nie są ogólnie dostępne dla streamerów i twórców zawartości.

Gdy powstaje utwór taki jak motyw bohatera, jest on zwykle w całości wewnętrzną produkcją Riot lub powstaje w bezpośredniej współpracy z partnerami Riot. Dzięki temu Riot zachowuje pełne prawa do utworu i samego nagrania. W takim przypadku możemy udostępniać te utwory streamerom i twórcom zawartości do wykorzystania w ich transmisjach, filmach itd.

Gdy jednak włączają się inni artyści lub wytwórnie (i autorzy piosenek, i wydawcy), sprawy się komplikują. W przypadkach gdy pracowaliśmy z innymi muzykami nad konkretnymi utworami i albumami będącymi w większości remiksami kompozycji, do których Riot ma pełne prawa, istnieje możliwość zawarcia kompromisu pozwalającego nam udostępnić dużą ich część streamerom i twórcom zawartości do wykorzystania w dowolny sposób.

Ale sprawy naprawdę się komplikują, gdy dana kompozycja nie należy do Riot lub gdy Riot ściśle współpracował przy jej tworzeniu z innymi artystami. To zdarza się najczęściej przy naszych największych przebojach, głównie dotyczy to ostatnio wydanych utworów K/DA i True Damage. Ze względu na skomplikowane umowy i złożoną strukturę praw majątkowych w branży muzycznej nie możemy ich udostępnić do użytku przez streamerów lub twórców zawartości.

Zasady i wskazówki

Z powodu tych zawiłości opracowaliśmy listę utworów, które według Riot mogą być bezpiecznie używane przez streamerów i twórców zawartości, a także zestaw ogólnych, jasno sformułowanych zasad. Naszą listę utworów bezpiecznych dla twórców (Creator-Safe Playlist) możecie znaleźć na platformie Spotify, gdzie łatwo ją odsłuchać, oraz na platformie Soundcloud, skąd można ją pobrać.

Jednak przede wszystkim wykorzystywanie muzyki musi być zgodne pod każdym względem z zasadami zapisów prawnych Riot. Zasady te znajdziecie tutaj.

Utwory znajdujące się na liście utworów bezpiecznych dla twórców (Creator-Safe Playlist) są przeznaczone dla streamerów i twórców zawartości. Riot nie udostępnia tych utworów do nielicencjonowanego wykorzystania firmom komercyjnym ani innym organizacjom w żadnych celach bez uprzedniej zgody.

Jeśli chodzi o platformy, naszą muzykę można wykorzystywać na niemal wszystkich platformach działających online, takich jak Twitch, YouTube itp. Jeśli chodzi o serwisy Twitch i YouTube, należy też poruszyć zagadnienie monetyzacji. Ogólne zawartość wykorzystująca muzykę z listy utworów bezpiecznych dla twórców (Creator-Safe Playlist) może być monetyzowana tylko zgodnie z zasadami zapisów prawnych Riot, wskazówkami zamieszczonymi powyżej oraz pod warunkiem, że wasza zawartość nie wykorzystuje udostępnionej muzyki w sposób komercyjny (dla jasności w następnym akapicie podajemy przykłady takiego komercyjnego wykorzystania).

Autorzy muzyki

Gdy wykorzystujecie naszą muzykę, musicie podawać następujące informacje o autorach, jeśli są one dostępne:

Tytuł piosenki: [ ]

Wykonawcy: [ ]

Dzięki uprzejmości Riot Games [link to these guidelines]

Najczęściej zadawane pytania, definicje i przykłady

 • Co oznacza komercyjne wykorzystanie muzyki?
  • Sprzedawanie, monetyzowanie lub inny sposób redystrybucji samych utworów.
  • Używanie muzyki w materiałach przeznaczonych do reklamowania lub wspomagania sprzedaży produktów lub usług.
  • Partnerstwo komercyjne jest szerzej zdefiniowane w zapisach prawnych Riot.
 • Co oznacza redystrybucja?
  • Wtórne udostępnienie utworu wymaga dodania do niego jakiejś nowej wartości.
  • Remiksy i covery są generalnie w porządku, ale zamieszczanie utworu, który jest dostępny w oficjalnych kanałach, dla samego jego zamieszczenia, zakończy się prawdopodobnie usunięciem go.
 • Stremuję za pośrednictwem platformy . Czy mogę wykorzystać muzykę Riot we wstępie, jako podkład lub w zakończeniu mojej transmisji?
  • Tak, ale z pewnymi zastrzeżeniami. Możesz wykorzystać dowolny utwór z listy utworów bezpiecznych dla twórców (Creator-Safe Playlist) bez zagrożenia demonetyzacją lub pozwami w ramach DMCA (postępując zgodnie ze wskazówkami zamieszczonymi powyżej). Jeśli używasz utworów spoza tej listy, Riot nie może zagwarantować, że twoje transmisje lub ich powtórki będą bezpieczne.
 • Tworzę serial, który nie jest emitowany na żywo, ale będzie udostępniony na platformie . Czy mogę wykorzystać muzykę Riot we wstępie, jako podkład lub w zakończeniu mojego serialu?
  • Tak, ale z podobnymi zastrzeżeniami jak poprzednio. Ważne jest też, aby wykorzystywana przez ciebie muzyka nie była używana w tych filmach w celach komercyjnych.
 • Nie widzę na liście mojej ulubionej piosenki, czy to znaczy, że nie mogę jej używać?
  • Ogólnie mówiąc, nie możesz. Jeśli danego utworu nie ma na liście utworów bezpiecznych dla twórców (Creator-Safe Playlist), zasadniczo oznacza to, że musisz mieć licencję Riot lub właściciela praw autorskich, aby jej użyć.
  • Jak już wspomnieliśmy w tym artykule, muzyka, która powstała we współpracy z zewnętrznymi studiami i wytwórniami, jest obarczona skomplikowaną strukturą kontraktów i umów.
 • Czy mogę mieć nadzieję, że te piosenki pojawią się na liście bezpiecznych utworów dla twórców (Creator-Safe Playlist) w przyszłości?
  • Planujemy nowe projekty z myślą o streamerach i twórcach zawartości, aby uniknąć w przyszłości takich sytuacji, ale w chwili obecnej mamy tylko naszą bezpieczną listę, z której można korzystać zgodnie z zamieszczonymi powyżej wskazówkami.
 • Jak wygląda proces korzystania z tych utworów?
  • Wyszukaj utwór z naszej listy utworów bezpiecznych dla twórców (Creator-Safe Playlist) na platformie Spotity lub Soundcloud.
  • Jeśli używasz naszej muzyki w swoim filmie lub podobnej zawartości, zamieść w nim informacje o autorach utworów zgodnie ze wskazówkami zamieszczonymi powyżej.
  • To wszystko! Po prostu transmituj muzykę ze Spotify lub pobierz ulubione utwory z Soundcloud i działaj, o ile tylko utwory pochodzą z naszej listy utworów bezpiecznych dla twórców (Creator-Safe Playlist).

Lista utworów bezpiecznych dla twórców (Creator-Safe Playlist)

Poniżej znajdziecie wszystkie utwory, których możecie bezpiecznie używać, stosując się do naszych zasad. Utwory można pobrać bezpośrednio z SoundCloud

Lista utworów bezpiecznych dla twórców na Spotify

Lista utworów bezpiecznych dla twórców na Soundcloud


Podziel się ze znajomymi!