/od dewelopera: Rework Yuumi


Poznajcie aktualne wady Yuumi oraz nasze przemyślenia dotyczące jej przeróbki.


Od chwili wypuszczenia w 2019 roku Yuumi jest jednocześnie najpopularniejszym i najbardziej kontrowersyjnym bohaterem. Yuumi jest wyjątkowa, ponieważ nie dość, że pozwala nowym graczom szybko wczuć się w rozgrywkę League of Legends, to umożliwia też naukę gry u boku znajomych. Chociaż sprawdziła się w zakresie tych wstępnych założeń, to pomimo licznych zmian i aktualizacji powoduje wciąż poważne problemy z wyważeniem na wszystkich poziomach gry. Dzisiaj chcemy przedstawić przemyślenia zespołu projektowego dotyczące naszej magicznej kociej przyjaciółki, a także rzucić nieco światła na przeróbkę Yuumi.

Oczywisty problem z przywiązaniem do kota

Yuumi ma wyjątkową mechanikę – odróżniającą ją od każdego innego bohatera League of Legends – która pozwala jej łączyć się z sojusznikami i bez końca pozostawać nieobieralną za cel. Dzięki temu Yuumi jest bardziej dostępna dla wielkiej liczby graczy, a oni wciąż się w niej zakochują, jednak ta unikalna mechanika kreuje też pewne problemy.

Połączenie obrony na poziomie zaklinacza, hiperskalowania, dostępu do potężnych narzędzi inicjowania i nieobieralności za cel tworzy idealny obraz frustrującej rozgrywki, która praktycznie nie pozostawia prawie żadnych możliwości kontrowania. Zaklinacze jako klasa są często trzymani w ryzach dzięki zasięgom zaklęć i małej wytrzymałości, które ograniczają ich zdolność do skutecznego chronienia i wspierania bohaterów walczących w zwarciu. Na przykład wojownik lub zabójca dający nura w tylną formację, muszą obyć się bez tarczy Lulu lub uzdrawiania Soraki. Są też często wyposażani w pomocne umiejętności i przedmioty. Yuumi unika większości tych problemów, ponieważ ma możliwość doskoczenia do najsilniejszego bohatera niezależnie od tego, co działo się na wczesnym etapie gry.

Od jej wypuszczenia wprowadziliśmy liczne drobne zmiany, aby podtrzymać podstawową fabułę rozgrywki Yuumi, ograniczając jej obecność w grze zawodowej. Po kilku kolejnych zmianach wyważenia i aktualizacjach wytrzymałości Yuumi wciąż jednak nie zajmuje stabilnego miejsca w kolejce solo i pozostaje jedną z głównych bohaterek dwóch ostatnich Mistrzostw. Dlatego uważamy, że nadszedł czas na większą interwencję, aby w dłuższej perspektywie zapewnić Yuumi lepszy status, dzięki któremu stanie się lepsza dla swoich graczy, mniej dominująca w grze zawodowej i łatwiejsza do wyważenia.

Krótko mówiąc, nie jesteśmy zadowoleni z obecnego stanu Yuumi i pracujemy nad jej przeróbką, która ma na celu zredukowanie elementów wywołujących frustrację jej przeciwników przy zachowaniu podstawowego schematu rozgrywki uwielbianego przez wybierających ją graczy.

Chcemy też rozprawić się z sytuacjami, które są naszym zdaniem główną przyczyną jej wysokiego wskaźnika banowania i dominacji w progrze:

  • Przegranie z Yuumi w alei często jest postrzegane jako przegranie całej gry ze względu na jej silne skalowanie.
  • Moc Yuumi nie jest powiązana z jej osobistym sukcesem, zatem odparcie jej w alei nie wydaje się znaczące, ponieważ może łatwo zmienić partnera.
  • Gra w alei jako prowadzący z Yuumi nie jest zabawna ze względu na jej słabość na wczesnym etapie w grze solo i tendencji do szybkiego podłączania się pod kogoś innego.
  • W grze zawodowej Yuumi brakuje okna podatności na kontratak w związku z jej silnymi możliwościami obrony i inicjowania.

W zgodzie z charakterem Yuumi

Uważamy, że Yuumi zajmuje kluczowe miejsce w składzie League – obok Garena, Annie i Sony zaprojektowanych z myślą o wprowadzaniu nowych graczy na Summoner’s Rift. Ci bohaterowie odgrywają niezwykle ważną rolę w nauce gry w League of Legends i mają niską barierę wejścia. Z drugiej strony bohaterowie tego typu mają też niski pułap umiejętności i stają się słabsi w grze optymalizowanej i zawodowej.

Chociaż mamy poczucie, że istnieje pokaźna grupa graczy, która uwielbiałaby ostrego bohatera koncentrującego się na leczeniu i osłanianiu wszystkich czterech współgraczy, sądzimy, że taki złożony styl gry połączony w przypadku Yuumi z częstą nieobieralnością za cel stał się jednym ze źródeł wywoływanych przez nią frustracji. Odwiązywanie daje wrogom okazje do nawiązania walki z Yuumi, ale używanie go jako podstawowej formy kontrowania przesunęło ją w stronę graczy o wyższym MMR. Finalnym rezultatem jest styl gry, którego większość graczy Yuumi wcale nie chce inicjować.

Jednocześnie gracze zawodowi i elitarni z chęcią wykorzystują tę mechanikę, aby maksymalizować potencjał Yuumi i przykryć jej słabości. W grze na wysokim poziomie umiejętności gracze Yuumi nauczyli się optymalizować odwiązywanie, aby wymienić jej zdrowie na towarzyszące temu korzyści. W połączeniu z częstym odwiązywaniem się w celu inicjowania czasu odnowienia osłaniania aleje z Yuumi miały po prostu do dyspozycji więcej zdrowia w porównaniu do przeciwników i nawet superagresywni przeciwnicy tacy jak Draven i Lucian mieli problem z kotem (szczególnie z pomocą dodatkowego czaru przywoływacza, który może zapewnić Yuumi). Podobnie w połączeniu z wysoce mobilnymi partnerami i przy dobrej komunikacji Q i R Yuumi stawały się wysoce skutecznymi narzędziami inicjowania, czyli elementem, którego nie posiada w zasadzie żaden z zaklinaczy.

Patrząc w przyszłość

Mając na uwadze powyższe problemy, chcemy przerobić Yuumi tak, aby była łatwym do nauki zaklinaczem, który jest skoncentrowany na obronie i wzmacnianiu swoich sojuszników. To oznacza większy nacisk na wspieranie sojuszników na wczesnym etapie gry w wyniku wymiany obrażeń i kontroli tłumu Yuumi na większą wczesną moc i obronę. Uważamy, że pozostawanie przez Yuumi w stanie przywiązania przez dłuższe okresy jest kluczowe dla jej obecnych graczy oraz dla graczy uczących się gry. Jednak ponieważ obieralność za cel oraz kruchość są podstawowymi słabościami większości zaklinaczy, musimy też pochylić się nad innymi formami kontrowania Yuumi. Może to być powiązanie sukcesów Yuumi ze zwycięstwem w alei, ułatwienie unikania jej umiejętności i odebranie jej nieco mocy w wypadku przywiązania do wysoce mobilnych postaci.

Chociaż wciąż jesteśmy na wczesnym etapie przeróbki Yuumi, możecie spodziewać się kolejnych aktualizacji na jej temat w przyszłym roku, gdy już poczynimy postępy warte przedstawienia. Chcemy, aby dzięki tej przeróbce nasza magiczna kotka znalazła sobie bardziej stabilne miejsce i utrzymała podstawową fabułę rozgrywki dla swoich graczy. Dzięki za wspólną grę i do zobaczenia na Summoner’s Rift!


Podziel się ze znajomymi!