Pobieżny przegląd sezonu 2021


Podsumowanie sezonu rankingowego 2021.


W 2021 roku wprowadziliśmy kilka zmian w kolejce rankingowej, chociażby takich jak ulepszenie meczów rozstawiających dla nowych kont, złagodzenie resetów na koniec sezonu i usunięcie serii gier o awans w dywizjach. Były to dość duże poprawki, więc celowo czekaliśmy aż kurz opadnie i sytuacja trochę się uspokoi, aktywnie monitorując w tym czasie system. Gdy już mieliśmy dość danych, skupiliśmy się na poprawieniu procedur dobierania przeciwników, uporządkowaniu naszych systemów zaplecza i tworzeniu bardziej wyrównanych meczów. Więcej na ten temat możecie przeczytać w naszej półrocznej analizie rozgrywki rankingowej 2021.

Oto kilka najważniejszych wniosków po sezonie 2021:

  • Nowe konta były wprowadzane do rankingu bardziej równomiernie i efektywnie.
  • Ogólnie poprawiła się jakość meczów: różnica między drużynami nie przekraczała jednej dywizji w 99% gier.
  • We wszystkich regionach czas do rozpoczęcia gry (od wejścia do kolejki do rozpoczęcia meczu) albo pozostał niezmieniony, albo uległ skróceniu.
  • Odnotowaliśmy spadek liczby gier na wymuszonej pozycji do poniżej 2% w niemal każdym regionie. W niektórych regionach liczba gier na wymuszonej pozycji w przypadku popularnych ról, takich jak góra i środek, spadła niemal do 0%.

Odkryliśmy też możliwości wprowadzenia nieco mniej widocznych, ale wciąż istotnych ulepszeń:

  • Gwałtowny spadek PL w wyższych rangach skutkował nieprzewidywalnym dobieraniem w przypadku graczy, którzy wrócili do League po przerwie, fundując im zaskakujące doświadczenia.
  • Gracze powracający do League po długich przerwach często byli też umieszczani w niespodziewanie trudnych meczach, ponieważ ich MMR nie uwzględniało efektu wyjścia z wprawy.
  • Gracze o średnim do wysokiego MMR, którzy zaczęli wspinaczkę w późnej fazie sezonu, byli czasami źle dobrani w kilku pierwszych grach ze względu na brak podobnych graczy.
  • Reset rankingu był zbyt łagodny i wcześnie karał naszych najbardziej zaangażowanych graczy negatywnym przyrostem PL.
  • Wiele nauczyliśmy się w sezonie 2021 i uwzględniamy tę wiedzę w naszych planach na przyszły rok. Ogólnie jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, jak kończy się sezon 2021, i wierzymy, że 2022 będzie jeszcze lepszy!


Podziel się ze znajomymi!