Przedsezon 2022 – podsumowanie zmian


Przyjrzyjmy się bliżej temu, jak udał się przedsezon 2022.


Witajcie wszyscy, tu Phroxzon, nowy główny projektant zespołu Summoner’s Rift! Jestem członkiem zespołu od dawna. Do tej pory pracowałem nad wyważeniem rozgrywki oraz nad czterema ostatnimi przedsezonami. Pojawiłem się tutaj, aby powiedzieć wam, jak sprawdziła się zawartość przedsezonu 2022.

 

Chemtechowa Smoczyca i Hextechowa Smoczyca

Zacznijmy od Riftów i Dusz. Jeśli chodzi o Hextechowy Rift, obserwujemy pozytywne zainteresowanie i widzimy, że ogólnie jesteście z niego zadowoleni. Chemtechowy Rift i jego kontrowersyjna mechanika ukrywania się wzbudziły natomiast wśród was frustrację. Podczas testów wydawało się nam, że ma wielki potencjał, jeśli chodzi o tworzenie zabawnych i niesamowitych momentów takich jak oskrzydlenie wroga z mgły jako drużyna, jednak koszty okazały się frustrujące. Szczególnie trudne okazało się zajmowanie własnej dżungli i adaptowanie się do nowych domyślnych pozycji rozmieszczania totemów na skraju stref Chemtechowej Mgły. W patchu 12.1 dodaliśmy trochę Rozkwitów Wróżbity w dogodnych do obrony punktach terenu, aby zlikwidować ten problem i będziemy obserwować, jak to rozwiązanie się sprawdza.

Zauważyliśmy też wysoki poziom frustracji związanej z Chemtechową Duszą, który również mógł się przyczynić do negatywnej oceny całego obszaru. Zgadzamy się z wami, że próba zmierzenia się w Chemtechowej Mgle z drużyną, która ma Chemtechową Duszę, jest trudna, ponieważ zwykle dotyka was wówczas deficyt siły i wizji. Przyznajemy też, że Chemtechowa Dusza sama w sobie, niezależnie od mechaniki, jest obecnie przepakowana, więc w patchu 12.2 obetniemy jej statystyki. Jeśli okaże się, że mimo tych dwóch zmian, niesamowite momenty wciąż nie będą się pojawiać, a gracze dalej będą sfrustrowani, jesteśmy przygotowani na większe zmiany, w tym również na przeróbki.

 

Nagrody za cele

Następne w kolejności są nagrody za cele. Podczas premiery przyznaliśmy, że pojawiają się zbyt wcześnie, gdy różnice w grze nie są jeszcze zbyt duże, i znikają za późno po tym, jak przegrywający trochę podreperują swój deficyt. Miały też zegary wyłączające, które resetowały się po każdym zajęciu celu z aktywną nagrodą, co prowadziło do dość ekstremalnych wahnięć w posiadaniu złota, gdy drużyny zaklepywały cele, nie dopuszczając do resetu statusu nagrody. Dzięki waszym uwagom i danym z gry udało się nam dość szybko ustabilizować system. (Pierwsza godzina działania tej funkcji „na żywo” dała nam więcej informacji, niż udałoby się nam zdobyć przez 200 lat wewnętrznych testów!)

Otrzymaliśmy też opinie, że nagrody za cele bywają postrzegane jako kara dla wygrywającej drużyny. Chociaż wygrywające drużyny z założenia są dyskryminowane przez mechanikę powrotu, nie uważamy, że wypełnienie celu przez przegrywających jest z góry przesądzone. Po popremierowej korekcie wyważenia obecna dynamika wydaje się właściwa: jeśli wygrywająca drużyna gra lepiej, ograniczy do minimum wypełnianie celów przez przegrywających, a jeśli to przegrywająca drużyna gra lepiej, zdobędzie nagrody za cele i wykorzysta je, by wrócić do gry. Chociaż wciąż jeszcze dopieszczamy wyważenie w tym obszarze, optymistycznie oceniamy przyszłość tej opcji w długiej perspektywie, ponieważ zwiększa ona liczbę dostępnych strategii dla przegrywających, nagradza kreatywność w skali makro i zachęca przegrywającą drużynę do wspólnej koncentracji na realizacji planu w miejsce rozważania poddania gry.

 

Runy, czary przywoływacza i przedmioty

Od premiery przedsezonu zmieniliśmy też kilka run. Zabójcze Tempo mimo osłabienia w patchu 11.24 wciąż zapewnia zbyt wysokie statystyki walki w zwarciu na wczesnym etapie gry, więc w patchu 12.2 otrzyma intensywniejsze skalowanie. Lodowcowe Ulepszenie całkiem dobrze się sprawdza w przypadku walczących w zwarciu i mamy nadzieję, że w dłuższej perspektywie będzie chętniej wybierane przez zaklinaczy niż Przywołanie Aery ze względu na lepsze statystyki obronne i wyższą użytkowość. Pierwsze Uderzenie również zostało dobrze przyjęte przez prowadzących i zabójców — jest konkurencyjne w zestawieniu z innymi runami kluczowymi i otworzyło dostęp do odmiennych stylów gry.

Chociaż Teleportacja nie byłą częścią pierwszej aktualizacji przedsezonu, zmiany w patchu 12.1 dość dobrze się sprawdziły. Wczesne dane pokazują minimalne wahania współczynników zwycięstw i wyborów, ale cel polegający na zmniejszeniu jej wpływu na wczesne potyczki został osiągnięty.

Na koniec porozmawiajmy o przedmiotach. Większość zmian przedmiotów okazała się udana, jedynie kilka wymagało poprawek po opublikowaniu, jednak bez konieczności wprowadzania dużych korekt wyważenia. Jesteśmy z nich ogólnie zadowoleni, ale jak zwykle mamy oczy i uszy otwarte na wasze uwagi i w razie potrzeby będziemy dalej szlifować wyważenie.

Oczywiście przedsezon 2022 nie mógłby przebiegać poprawnie bez wszystkich waszych opinii. Prosimy, abyście nadal przesyłali nam swoje przemyślenia, pomysły i uwagi! Dzięki za grę i do zobaczenia na Summoner’s Rift! Życzymy szczęścia w sezonie 12!


Podziel się ze znajomymi!