PolscyGracze.pl

Przewodnik Mistrzostw Świata 2020 League of Legends


Mistrzostwa Świata League of Legends 2020 zaczynają się 25 września w Szanghaju w Chinach. W tym roku odbędzie się dziesiąta edycja tego największego wydarzenia w e-sporcie. Oto wszystko, co należy wiedzieć o tegorocznych Mistrzostwach.


Czym są Mistrzostwa Świata?

Mistrzostwa Świata League of Legends (nazywane również tylko Mistrzostwami) to odbywający się co roku międzynarodowy turniej, podczas którego najlepsze drużyny ze wszystkich lig regionalnych walczą o Puchar Przywoływacza i tytuł Mistrza Świata. Co roku gospodarzem imprezy jest inny region — w tym roku drużyny będą walczyć we wspaniałym chińskim mieście, Szanghaju.

Kiedy odbędą się Mistrzostwa?

Mistrzostwa zaczną się od rundy wstępnej 25 września i zakończą się finałem 31 października. Szczegółowy harmonogram poszczególnych etapów podajemy poniżej.

W jakim formacie będzie rozgrywany turniej?

Mistrzostwa rozgrywane są w trzech etapach: runda wstępna, faza grupowa i faza pucharowa (ćwierćfinał, półfinał i finał). Poniżej znajdują się szczegółowe informacje na temat każdej fazy.

Gdzie odbędą się Mistrzostwa?

Od rundy wstępnej do półfinału rozgrywki będą toczyć się w Shanghai Media Tech Studio, natomiast finał odbędzie się na nieotwartym jeszcze stadionie piłkarskim Pudong.

Które zespoły wezmą udział?

Rozstawienie regionów zależy od ich wcześniejszych osiągnięć na arenie międzynarodowej. Jak zwykle silne regiony wprowadzają niektóre ― lub wszystkie ― drużyny prosto do fazy grupowej, pozostałe regiony otrzymały mniej miejsc w fazie grupowej i/lub zaczną od rundy wstępnej.

W tym roku w rywalizacji wezmą udział następujące drużyny z poszczególnych regionów:

CHINY – LPL

 • Pierwsze miejsce: Top Esports
 • Drugie miejsce: JD Gaming
 • Trzecie miejsce: Suning
 • Czwarte miejsce: LGD Gaming

EUROPA – LEC

 • Pierwsze miejsce: G2 Esports
 • Drugie miejsce: Fnatic
 • Trzecie miejsce: Rogue
 • Czwarte miejsce: MAD Lions

KOREA – LCK

 • Pierwsze miejsce: DAMWON Gaming
 • Drugie miejsce: DRX
 • Trzecie miejsce: Gen.G

AMERYKA PÓŁNOCNA – LCS

 • Pierwsze miejsce: TSM
 • Drugie miejsce: FlyQuest
 • Trzecie miejsce: Team Liquid

AZJA POŁUDNIOWO-WSCHODNIA – PCS

 • Pierwsze miejsce: Machi Esports
 • Drugie miejsce: PSG.Talon Esports

BRAZYLIA – CBLOL

 • INTZ

WSPÓLNOTA NIEPODLEGŁYCH PAŃSTW – LCL

 • Unicorns of Love

JAPONIA – LJL

 • V3 Esports

AMERYKA ŁACIŃSKA – LLA

 • Rainbow7

OCEANIA – OPL

 • Legacy Esports

TURCJA – TCL

 • Papara SuperMassive

Co zmieniło się w 2020 roku?

W tym roku zadebiutował nowy region, PCS, który obejmuje graczy i drużyny z Azji Południowo-Wschodniej. Na Mistrzostwach Świata 2020 liga PCS będzie miała dwa miejsca.

W tym roku po raz pierwszy do wydarzenia dołączą drużyny z czwartych miejsc w LPL (Chiny) i LEC (Europa), aby nagrodzić oba regiony za zajęcie miejsc na szczycie światowego rankingu mocy. Ranking ten uwzględnia wyniki międzynarodowych turniejów takich jak Mistrzostwa Świata 2019 z ostatnich dwóch lat. Obie wspomniane drużyny rozpoczną turniej od rundy wstępnej.

Niestety w związku z utrudnieniami w podróżach międzynarodowych spowodowanych pandemią Wietnam (VCS) nie będzie mógł rywalizować w tym roku w Chinach. Drużyny VCS otrzymają pełną wypłatę z puli nagród Mistrzostw, tak jak gdyby brały udział w wydarzeniu.

Ponieważ VCS nie może wziąć udziału w rywalizacji, przyznane temu regionowi jedno miejsce w fazie grupowej i jedno miejsce w rundzie wstępnej zostaną usunięte z turnieju. W związku z tym w Mistrzostwach wezmą udział 22, a nie jak zwykle 24 drużyny. Ze względu na mniejszą liczbę drużyn wprowadzamy kilka zmian formatu rozgrywek w rundzie wstępnej. Pojawi się w niej 10 (a nie jak zwykle 12) drużyn, ponieważ drużyna z trzeciego miejsca w LCK automatycznie awansuje do fazy grupowej.

W tym roku wprowadzimy także kilka zmian w sposobie rozdzielania puli nagród pomiędzy uczestnikami Mistrzostw. Jedną z najbardziej ekscytujących nagród w e-sporcie jest upamiętnienie swoich osiągnąć w grze dzięki skórkom Mistrzów Świata, które są przygotowywane we współpracy z członkami zwycięskiej drużyny. Zawodnicy i drużyny otrzymują również 25% zysków ze sprzedaży tych skórek.

Od kilku lat skórki te cieszą się rosnącym zainteresowaniem graczy, co prowadzi do powstawania coraz większej różnicy pomiędzy nagrodami za pierwsze i drugie miejsce. Aby stworzyć bardziej sprawiedliwą strukturę, nagroda za pierwsze miejsce zostanie zmniejszona, a uzyskane środki przejdą na konto pozostałych finalistów, tak aby lepiej rozdysponować pulę nagród Mistrzostw pomiędzy pozostałymi uczestnikami, którzy nie czerpią korzyści ze sprzedaży Mistrzowskich skórek. Zmodyfikowaliśmy też nieco planowaną nową strukturę, aby uwzględnić drużyny z VCS, które nie mogą wziąć udziału w wydarzeniu, dlatego w tym roku wypłaty przekroczą 100% puli nagród.

Oto nowa struktura dystrybucji gwarantowanych nagród:

Fazy Mistrzostw: zestawienie

Runda wstępna: 25–30 września

Podczas rundy wstępnej 10 drużyn zostanie podzielonych na 2 grupy po 5 drużyn.

W każdej z grup zostanie rozegrana pojedyncza seria meczów każdy z każdym. Drużyny zajmujące po tej serii pierwsze miejsca w obu grupach przejdą do fazy grupowej, a drużyny z ostatniego miejsca w grupie odpadną.

Drużyny, które zajmą 3 i 4 miejsce w grupie rozegrają ze sobą mecze w formacie do 3 zwycięstw. Przegrani odpadną, a zwycięzcy awansują do meczu w formacie do 3 zwycięstw z drużyną, która zajęła 2 miejsce w drugiej grupie. Zwycięzcy tych meczów również zakwalifikują się do fazy grupowej.

W ten sposób zostaną wyłonione cztery drużyny rundy wstępnej, które wejdą do fazy grupowej.

Obejrzyjcie opis formatu Mistrzostw, aby dowiedzieć się więcej na temat tegorocznego formatu Mistrzostw!

Faza grupowa: 3–6 października, 8–11 października

16 drużyn — 12 bezpośrednio zakwalifikowanych do fazy grupowej oraz 4 najlepsze drużyny z rundy wstępnej — zostaną w wyniku losowania podzielone na 4 grupy. W każdej grupie drużyny rozegrają podwójną serię meczów do pierwszego zwycięstwa w formacie każdy z każdym. Do fazy pucharowej awansują po dwie najlepsze drużyny z każdej grupy fazy grupowej.

Chcecie zobaczyć, jak drużyny są przydzielane do grup rundy wstępnej i fazy grupowej? Obejrzyjcie ceremonię losowania 15 września o 14.00 CEST.

Faza pucharowa: 15–18 października (ćwierćfinał); 24–25 października (półfinał); 31 października (finał)

Do fazy pucharowej, która składa się z ćwierćfinału, półfinału i finału, przejdzie 8 drużyn. Na tym etapie format rozgrywania turnieju przechodzi na pojedynczą drabinkę eliminacji, a wszystkie mecze rozgrywane są w formacie do 3 zwycięstw. Rozstawienia będą rozstrzygane w wyniku losowania przeprowadzanego przed publicznością w dniu rozgrywek bezpośrednio przed ich rozpoczęciem.

Drużyna, która dotrze na sam szczyt, zdobędzie tytuł Mistrza Świata 2020.

Gdzie można to obejrzeć?

Poniżej znajdziecie harmonogram transmisji Mistrzostw 2020:


Podziel się ze znajomymi!