Riot o seriach skinów – które wypadły najlepiej?

League of Legends

Reklama

Czyli jak Riot ocenia motywy serii skórek.


Gdy oceniamy grupę skórek, które dzielą wspólny motyw, bierzemy pod uwagę cztery elementy:

  1. Jak dobrze radziła sobie dana skórka w stosunku do naszych oczekiwań? Nie spodziewamy się, że skórka dla niszowego bohatera zostanie kupiona przez taką samą liczbę graczy, co skórka bardzo popularnego bohatera. Chodzi nam o stosunek liczby zakupionych skórek do ogólnej liczby grających danym bohaterem. Zainteresowanie zakupem skórek przekłada się zarówno na zadowolenie graczy (którym skórka podoba się na tyle, żeby ją zdobyć), jak i na dochody Riot.
  2. Ankiety na temat motywu przeprowadzane wśród graczy. Czy gracze są zainteresowani powrotem danego motywu bardziej niż powrotem innych motywów? Chodzi tu bardziej o potencjał motywu niż o konkretne skórki, które już wydaliśmy w ramach tego motywu. Ankieta nie jest przeprowadzana tylko wśród graczy, którzy nabyli skórki, ale wśród wszystkich graczy.
  3. Czy publikacja danej skórki miała więcej, czy mniej wsparcia marketingowego niż zwykle? Chodzi o takie rzeczy jak zwiastuny, eksponowane miejsce w kliencie, ogólną ilość czasu poświęconą na stworzenie skórki w porównaniu do innych skórek podobnej kategorii itd.
  4. Ilu jeszcze bohaterów pasowałoby według graczy do tego motywu? Seria skórek może cieszyć się dużą popularnością i dobrze się spisywać, ale jeśli wykorzystaliśmy już wszystkich dobrze pasujących do niej bohaterów, lepiej skoncentrować się na innym motywie.

Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, decydujemy, czy kontynuować daną serię skórek jako motyw wysokiej klasy, kontynuować motyw jako zwykłą serię skórek, przerobić motyw, aby lepiej spełniał nasze i graczy oczekiwania, czy też odesłać motyw do lamusa (bez planu tworzenia dalszych skórek).

Kilka przykładów:

  • W Samo Południe — Oryginalny zestaw skórek W Samo Południe nie radził sobie szczególnie dobrze. Uważaliśmy jednak, że ma w sobie duży potencjał, dlatego wznowiliśmy serię w 2018 roku. Ta edycja nie miała zbyt dużego wsparcia z naszej strony (ograniczone materiały promocyjne, takie jak zwiastuny itp.). Jednak dawała sobie radę naprawdę nieźle, a oddźwięk wśród graczy był bardzo pozytywny. W efekcie od tamtego czasu seria W Samo Południe uzyskała większy priorytet i rozpoznawalność.
  • Cukierkowi — Testowaliśmy Cukierkowych kilka razy, ale niestety za każdym razem radzili sobie kiepsko. Na przykład w 2019 roku Cukierkowi byli wśród 10% najgorszych serii skórek roku, jeśli chodzi o realizację oczekiwań. A zatem postanowiliśmy, aczkolwiek niechętnie, wysłać Cukierkowych do lamusa. Być może istnieją wersje tej serii, które zainteresowałyby znaczącą grupę graczy, jednak wydaje się nam, że na tym etapie lepiej poświęcić czas na bardziej obiecujące projekty.
  • Czarodziejki Gwiazd — Seria miała mocny start i wciąż dobrze sobie radzi. Te skórki od razu bardzo się spodobały, kupiło je wielu graczy, a częstość ich używania wskazuje, że są bardziej popularne niż pozostałe skórki tych samych bohaterów. Bardzo nielicznym seriom skórek udaje się niezmiennie wzbudzać tak wysoki poziom zainteresowania. Dbamy jednak o to, aby nie wracać do motywów takich jak Czarodziejki Gwiazd zbyt szybko, nie wprowadzać za każdym razem nieco innego podejścia do motywu, nie narzucać motywu bohaterowi, który do niego zupełnie nie pasuje itd. To wspaniały przykład motywu, który cieszy się nieprzemijającą popularnością, co potwierdza, że w tym przypadku dokonaliśmy właściwego wyboru.
  • Wytworne — Wytworne radziły sobie bardzo różnie. Niektóre skórki sprawdziły się, a inne zdecydowanie nie trafiły w gusta graczy. Uważamy jednak, że wciąż mają pewien potencjał i analizujemy możliwość wznowienia ich w 2021 roku lub później wraz z możliwością wznowienia wielu innych starszych motywów skórek. Na razie stwierdziliśmy, że seria Wytworne jest obecnie zbyt uboga. Dobrze ubrani bohaterowie to fajny punkt wyjścia, ale interesująca skórka wymaga czegoś więcej (np. seria W Samo Południe stała się bardziej interesująca z powodu dodania do podstawowej tematyki Starego Zachodu elementów piekielnych, demonicznych i anielskich). Nie gwarantujemy, że akurat seria Wytworne wróci, jednak w przyszłym roku zamierzamy przywrócić niektóre starsze motywy w nowym ujęciu.

Reklama
Czytaj więcej