Rozmowy o taktyce: patch Dla Zabawy


Riot ujawnia kolejną mechanikę w TFT – portale.


To ostatni patch przed nową rotacją i wszystkie oczy są już skierowane na serwer testowy, ale to nie znaczy, że produkcja na żywo zamiera. Ostatni patch rotacji (lub ostatnie dwa) zwykle wprowadzają elementy stworzone z myślą o zabawie, ale w przypadku Potwory Atakują! trochę to zmienimy.

Dzisiaj rozmawiam z Alexem, Mortem i Philipem o tradycji patchów Dla Zabawy, o związanych z nimi ograniczeniami i o tym, co przygotowaliśmy z okazji Ataku Potworów! Zatem do rzeczy, ale najpierw…

W skrócie:

 • Patch Dla Zabawy zaczął klarować się już w naszej drugiej rotacji, ale tak naprawdę wykrystalizował się w Smoczych Ziemiach.
 • Zespół wyciągnął wnioski z wcześniejszych patchów Dla Zabawy i wprowadził je w grze zwykłej w nowej wersji patchów Dla Zabawy (z portalami!?), które zaczną się pojawiać od patcha 13.9 i będą rosnąć w siłę podczas każdego patchownia aż do ostatniego patcha rotacji, czyli patcha 13.11.
 • Chociaż portale są nawiązaniem do czegoś, co pojawi się w następnej rotacji,
 • Tylko
 • W patchu 13.9 będzie to portal, ale ponieważ zbliżamy się do następnej rotacji, kolejne patche popchną sprawy mocno do przodu.
 • Przewińcie do ostatniego akapitu, aby zobaczyć szczegółowe zestawienie tego, co będą zawierać te portale.

Historia patchów Dla Zabawy od wtedy do (prawie) teraz

– Wydaje mi się, że tak naprawdę to się zaczęło od pomysłu na zmianę w naszej drugiej rotacji, Żywioły powstają – zaczął przy pizzy Riot Mort, nasz dyrektor ds. rozgrywki, siedząc u steru swojego stanowiska kontroli projektu (czyli w swoim biurze). – To była prosta zmiana Lux, która w tamtym czasie miała 7 kategorię i mieszane pochodzenie. Jej zaklęcie, Ostatnia Iskra, przy 3 gwiazdkach wyrządzała 9999 pkt. obrażeń, więc żeby było zabawniej dodałem jeszcze jedną dziewiątkę.

GP_of_Lux.jpg

Przy 99 999 pkt. obrażeń powinniśmy byli przemianować zaklęcie Lux na Inicjacyjną Iskrę… tego, co miało się zdarzyć w przyszłości.

Ale prawdziwy patch Dla Zabawy pojawił się po raz pierwszy w Galaktykach. Dawno temu, w bardzo odległej rotacji każda galaktyka wprowadzała całkiem nowy zestaw zasad gry, a ta rotacja nazywała się, hm… Galaktyki. W tamtej rotacji każdy patch musiał wprowadzać nową galaktykę, ale ponieważ zespół pracował już intensywnie nad czwartą rotacją, Losami, nie było czasu ani środków na tworzenie zupełnie nowej galaktyki. – Nowe galaktyki wymagały wsparcia ze strony grafików, inżynierów, testerów i innych specjalistów, a oni byli zajęci tym, aby Losy ukazały się bez opóźnienia. To znaczy sama inżynieria konieczna do stworzenia nowej galaktyki wymaga… – Mort przeszedł do technicznej gadki, ale mój umysł złotej rybki zafiksował się na czymś innym.

W każdym razie zespół znalazł w końcu sposób na wypuszczenie nowej galaktyki, łącząc kody Sektora Wymiany, Superzagęszczonej i Skarbca, czyli trzech ulubionych galaktyk społeczności, w galaktykę Wielki Wybuch. Wielu graczy ją uwielbiało, a co najlepsze, była stosunkowo niskonakładowa, zważywszy fakt, że te trzy galaktyki już istniały.

TFT.S3_GALAXIES.ARTICLE-2_(1).jpg

Zatem podobnie jak początkowy wybuch materii o ogromnej gęstości i temperaturze stworzył wszechświat, galaktyka Wielki Wybuch dała życie czemuś zupełnie nowemu: pachowi Dla Zabawy.

Tradycja była kontynuowana. Pod koniec Losów wprowadziliśmy mechanikę Szczęśliwej Latarni, która mogła pojawić się raz (albo wcale) na różnych etapach, zapewniając wszystkim łupy. W ostatnim patchu tamtej rotacji Szczęśliwe Latarnie mogły wypaść na każdym etapie. Kolejne mało obciążające, łatwe W (jak mówią dzieciaki).

Set-4.5-Key-art-(LL)_opt.jpg

Jeśli graliście w Osąd, pamiętacie dramatyczną zmianę, którą wprowadziliśmy, aby zastąpić przedmioty cienia przedmiotami światła w śródrotacji, i być może pamiętacie też, że udało się nam wypuścić nasz patch Dla Zabawy dość wcześnie, bo już w przedostatnim patchu rotacji. – Ponieważ mistrzostwa Osądu były rozgrywane na patchu 11.19, mogliśmy dać graczom dwa patche Dla Zabawy bez ingerowania w patch turniejowy i bieżące środowisko rywalizacji potrzebne naszym prograczom do trenowania. – I jak powiedział Mort, w tych dwóch patchach mogliśmy dać nie tylko dwie zbrojownie z przedmiotami światła, ale też wprowadzić opcje rzadkich łupów do innej mechaniki śródrotacji, Niebiańskiego Błogosławieństwa.

– Ale w Bajerach i Gadżetach… – Mort odsunął swój lunch na bok. – Poszaleliśmy.

– Wtedy praktycznie nie mieliśmy czasu na patch Dla Zabawy, więc jako świetne rozwiązanie podrzuciłem pomysł zapewnienia każdemu Księgi Cech i wzmocnienia wszystkich nieradzących sobie cech wertykalnych, ale wtedy ktoś z obecnych zaproponował, żebyśmy zamiast tego dawali graczom smocze jajo jako przedsmak następnej rotacji.

Dragon_Egg_in_6.5.jpg

I tak w naszym finałowym patchu Bajerów i Gadżetów gracze stawali się hodowcami smoków, ponieważ na początku każdej gry otrzymywali jajo od bajkowego Smoka Skarbów. Jaja różniły się pod względem wielkości i mocy, a te o większym wpływie pękały na późniejszym etapie gry, jednak wszystkie zawierały co najmniej Księgę Cech. – To był w efekcie nasz najlepszy patch Dla Zabawy, ponieważ pozwolił nam dramatycznie zmienić metę i eksperymentować z ponownym wprowadzeniem przedmiotów światła w przyszłych rotacjach. Zgodnie z anegdotą miałem na to wpływ, tracąc PL na rzecz tak niedorzecznych kompozycji jak Strata Czasu Robinsongza (odświeżane Zileana) lub Cukierkowy Ochroniarz (odświeżanie Poppy).

Gdy pojawiły się Smocze Ziemie, chcieliśmy zamknąć rotację dwoma patchami Dla Zabawy, ale grafik mistrzostw nie pozwalał nam wypuścić Podwójnego Smoka Skarbów aż do ostatniego patcha rotacji. – To było nieco rozczarowujące, ponieważ gdy ostatni patch rotacji ujrzał wreszcie światło dzienne, wielu graczy grało już w następną rotację na serwerze testowym – powiedział Mort, zabawiając się resztkami pizzy. – Gracze kochali Smoka Skarbów, wiec dodając drugiego zamiast wilków, daliśmy im więcej do kochania.W ten sposób przebrnęliśmy przez całą historię patchów Dla Zabawy i możemy już pogadać z Alexem Colem o tym, co pojawi się w Potwory Atakują!

Patch Dla Zabawy w zwykłej grze (z portalami?)

– W Potwory Atakują! chcieliśmy wprowadzić dość wcześnie coś szalonego – powiedział mi Alex „Riot BlueVelvet” Cole, sącząc smoothie obłożony materiałami dla dzieci z lat 90. Alex jest liderem produktu ds. rozgrywki w TFT, co oznacza, że coś przy niej robi, a konkretnie kieruje rozwojem rotacji od jej koncepcji tematycznej aż do kresu jej dni.

W przypadku patcha Dla Zabawy w Potwory Atakują! Alex współpracował z Mortem, aby w efekcie zaoferować taki, który będzie trwał… trzy patche. – W przeszłości byliśmy w stanie wypuszczać patch Dla Zabawy najwcześniej na dwa patche przed końcem, ale w Potwory Atakują! mistrzostwa rotacji będą rozgrywane na patchu 13.10, nie możemy zatem zakłócać środowiska rywalizacji aż do ich rozegrania – a wtedy zostanie już tylko ostatni patch rotacji, chyba że, a jakże!, uda się nam wypuścić patch Dla Zabawy bez zakłócania środowiska rywalizacji – zawołał Alex z uroczą, ale i tak szaloną energią szalonego naukowca.

– Zatem robimy ukłon pod adresem Smoczych Jaj i Przychylności Losu i wypuszczamy coś superzabawnego, superwcześnie, ale tylko w zwykłych grach, co pozwala nam zadziałać wcześniej (i skuteczniej) bez ingerencji w rywalizację – wyjaśnia Alex, nie kryjąc radości ze swojego i Morta planu.

Zwykła gra (z portalami!?) jest odmianą naszej zwykłej kolejki, która wprowadza nową mechanikę (i spojler) naszej następnej rotacji od patcha 13.9, na pełne trzy patche przed końcem Potwory Atakują! – Zwykłe gry (z portalami!?) zaczną się jako nieco podkręcona i chaotyczna mechanika, która będzie się rozkręcać w każdym kolejnym patchu. Wszystko sfinalizuje się w patchu 13.11, który powinien być czymś w rodzaju Przychylności Losu w wersji light, jednocześnie nie będąc Przychylnością Losu (ani jej nie zastępując).

Oprócz wprowadzenia elementu zabawy poprzez odblokowanie szalonych kompozycji, zwykłe gry (z portalami!?) będą małym spojlerem tego, co pojawi się w naszej następnej rotacji. Co dokładnie spojlują… cóż, pozwolimy wam przekonać się osobiście.

UX_screenshot.jpg

Ze względu na zawartość i termin wydania tego patcha Dla Zabawy rzuciłem się na wciskanie X, by wyrazić wątpliwość, szybciej niż millenials w reakcji na grę z 2011 roku. Alex i Mort dobrze wiedzą, że pod koniec bieżącej rotacji, czas i energia deweloperów powinny koncentrować się już na następnej rotacji, ale ponieważ całemu zespołowi bardzo zależy, by osoby grające tu i teraz były zadowolone i dobrze się bawiły, zamierzamy włożyć więcej wysiłku niż wcześniej w tworzenie dłuższych i bardziej odczuwalnych fajnych doświadczeń.

Żeby dowiedzieć się, czym dokładnie będą te doświadczenia, muszę pogadać z nowym członkiem zespołu ds. produkcji na żywo, Philipem.

Portale w zwykłych grach (z portalami!?)

Mort i Alex stworzyli plan, ale za implementację będzie odpowiedzialny zespół ds. produkcji na żywo. Dołączam do naszej rozmowy na żywo Philipa „SagePhilipa” Lamkina, projektanta gry, który zajmie się wyskakiwaniem wyskakujących portali w zwykłych grach. Jeszcze jedna rzecz, którą powinniście wiedzieć o Philipie: podobnie jak zadziwiająco duża część naszych projektantów uprawiał szermierkę – coś jak Fiora z szablą i tym podobnie, nie wiem dokładnie, bo ja tu tylko pracuję.

LunarBeast_Fiora_Final_opt.jpg

Zatem spotkałem się z Philipem, żeby przedyskutować implementację portali w trybie rozmowy wideo, ponieważ boję się ludzi regularnie wywijających szablą, ale poza tym nie było mnie wtedy w biurze. – Wyłącznie w zwykłych grach, poczynając od patcha 13.9, portale mogą pojawiać się na etapie 2–6, oferując różne nagrody związane z tym, dokąd portal prowadzi, a ponieważ zbliża się nowa rotacja i sprawy w Konwergencji komplikują się, będzie otwierało się ich coraz więcej – wyjaśnił Philip, a jego dalsze słowa magicznie przekształciły się w tabelę, która znalazła się poniżej:

Etap 2-6 Etap 3-3 Etap 4-3
13.9 Portale Demacii, portale Piltover, portale Targonu, bez portali Bez portali Bez portali
13.10 Portale Demacii (30%), portale Piltover (30%), portale Targonu (30%), bez portali (10%) Bez portali Portale Freljordu (30%), portale Pustki (30%), portale Shurimy (30%), bez portali (10%)
13.11 Portale Demacii, portale Piltover, portale Targonu Portale Ionii, portale Wysp Cienia, portale Noxusu Portale Freljordu, portale Pustki, portale Shurimy

*Każda opcja z powyższej tabeli ma równe szanse na wydarzenie się, o ile nie podano inaczej. Na przykład: Portale Demcii, portale Piltover, portale Targonu i gra bez portali mogą wydarzyć się z 25% prawdopodobieństwem w patchu 13.9 na etapie 2–6.Wiem, co myślicie: „jak słowa Philipa mogły przekształcić się w takie zestawienie?” Och, nie pomyśleliście tak? Wolelibyście raczej wiedzieć, jak działają te portale? No to macie szczęście, ponieważ Philip znów stworzył słowną listę.

 • Portal Demacii: +2 składniki przedmiotów.
 • Portal Piltover: Mniejszy Powielacz Bohaterów, usuwacz przedmiotów, Przekuwacz i Sprzyjające Szczęście.
 • Portal Targonu: Korona Taktyka.
 • Portal Ionii: kukła treningowa i 15 szt. złota.
 • Portal Wysp Cienia: Powielacz Bohaterów i dwóch bohaterów 4. kategorii.
 • Portal Noxusu: +2 pełne Kowadła Przedmiotów.
 • Portal Freljordu: Kowadło przedmiotów Ornna.
 • Portal Pustki: Rękawice Złodzieja.
 • Portal Surmy: Księga Cech i 5 szt. złota.

*Przypominam, że zawartość może się jeszcze zmienić przed wypuszczeniem patcha!

Łupy w każdym portalu są zawsze takie same i podobnie jak w przypadku każdej innej mechaniki, wszyscy gracze uzyskują dostęp do tej samej zawartości z każdego portalu. Zatem jeśli otworzy się przed wami portal Demacii, otworzy się on też dla innych graczy, ale same składniki przedmiotu będą inne.- Tym, co najbardziej ekscytowało mnie podczas implementacji, był styl, który mogliśmy wykorzystać w portalach – wyjaśnił Philip. – Pracowaliśmy z grafikiem, Isaakiem Woodem, aby stworzyć animacje do portali wykorzystujące technologię, nad którą pracujemy do następnej rotacji. Philip wyjaśnił potem to ostatnie zdanie bardziej szczegółowo, ale pomyślałem, że będziecie mieli lepszą zabawę, odkrywając wszystko samodzielnie. Tak, czy siak, sprawdźcie te portale!

Video

Została nam jeszcze jedna rzecz do omówienia i jest to coś, nad czym pracuję już od jakiegoś czasu. Pojawi się we wszystkich trybach (łącznie z rankingowym) w patchu 13.11, ale musicie cierpliwie poczekać do chwili, gdy patch się ukaże.


Podziel się ze znajomymi!