Sou Shibo i jego pasje. [Wywiad]


Sou, lubiący dalekie wyjazdy, znany z 24 godzinnych streamów i poświęcania się dla swoich widzów. To właśnie z nim rozmawialiśmy!

Na co dzień mieszkaniec Gliwic, po studiach na Politechnice Śląskiej. Mi kojarzy się z nieskończoną energią i zapałem. Z przyjemnością w wolnych chwilach odpalam jego strumyk i zaglądam na kanał YouTube. Zdawałoby się, że ciężko jest pogodzić YT, strumienie, tworzenie relacji z imprez gamingowych… Doprawdy?

 

W internecie a konkretnie na Youtube jesteś od 2011. Trzy lata to długi okres czasu. Co dał Ci ten czas spędzony na nagrywaniu, streamowaniu?

Wiele nieprzespanych nocy :), a tak naprawdę zmieniło się cale moje życie. Po pierwsze poznałem wiele nowych osób oraz odwiedziłem wiele ciekawych imprez gamingowych. Nauczyłem się też sporo na tematy związane z obróbką wideo oraz streamowaniem.

Nie żałujesz, że zacząłeś się tym zajmować?

To się jeszcze okaże. Mam 28 lat i całe życie przed sobą. 10 lat temu nie pomyślałbym, że gry będą dla mnie czymś więcej niż rozrywką po godzinach. 3 lata temu nie pomyślałbym, że moje hobby zamieni się w sposób na życie. Kto wie co przyniosą kolejne miesiące i lata. Jak na razie nie mam czego żałować.

Co Twoim zdaniem daje stream, czego nie doświadczymy nagrywając na youtube i vice versa?

Stream to oczywiście możliwość stałego kontaktu z widzem. Nie tylko poprzez czytanie komentarzy na czacie, ale również odpowiadanie na nie w czasie rzeczywistym i prowadzenie dyskusji z widzami. Wiele tytułów to dziesiątki godzin poświęconych na grę, a co jest lepszego od przechodzenia ich z liczną grupą wspierających nas osób?:)

Marzeniem chyba każdego streamera jest utrzymywanie się z prowadzenia strumieni. Jak wszyscy wiemy stawki w Polsce są dużo niższe niż w innych krajach. Jak myślisz, dlaczego firmy nie chcą inwestować reklamy chociażby na twitchu?

Jeśli chodzi o Twitch to stawki są dokładnie takie same jak w innych krajach. Każdy streamer dostaje identyczną umowę z identyczną kwotą za 1000 wyświetleń reklamy. Właśnie to ostatnie powoduje spore różnice w zarobkach. Niestety w Polsce spora liczba użytkowników korzysta z programów blokujących reklamy. Powoduje to, że przy porównywalnej liczbie oglądających liczba wyświetlonych reklam jest o wiele mniejsza niż u naszych zachodnich kolegów. Dodatkowo liczba potencjalnych odbiorców (~40mln osób mówiących w języku polskim) jest dziesięciokrotnie mniejsza niż u anglojęzycznych streamerów. Na sam koniec dochodzi sprawa braku wystarczającej liczby reklamodawców. Mam nadzieje, że wraz z pojawianiem się serwisu Twitch w coraz to nowych obszarach (np. Playstation 4) zostanie on zauważony przez reklamodawców.

W sieci jest już parę serwisów umożliwiających streamowanie, hitbox, gamecreds a ostatnio dotarła do nas informacja, że own3d zamierza powrócić. Jak myślisz, czy Twitch utrzyma swoją popularność?

Jak na razie o popularność Twitch martwić się nie musi. Większym problemem mogą być problemy techniczne związane z tą popularnością. Już dziś widzimy, że w trakcie większych imprez firmowanych przez Twitch zwykli streamerzy nie są w stanie nadawać swoich programów bez uniknięcia lagów. W tym przypadku wielu streamerów szuka wyjścia właśnie u konkurencji, niestety z reguły widzowie pozostają w dalszym ciągu na Twitch.
Gdybyś miał możliwość zostawienia sobie tylko jednej gry, jaka by to była?
ARMA II lub III z uwagi na nacisk jaki autorzy kładą na scenę moderską, a co za tym idzie nieskończoną ilość godzin świetnej i zróżnicowanej zabawy.

Twoja największa pasja nie związana z komputerami?

Brunecia :)

Jak sprawuje się nowy komputer do streamowania? Czy warto inwestować w tego typu rozwiązanie?

Jak na razie sprawuje się świetnie. Już kilka razy uratował stream przed przerwaniem z powodu „wywalenia” sterowników na komputerze „do grania”. Dodatkowo zacząłem streamować w jakości 1080p (wcześniej 720p). Nie da się też ukryć, że posiadanie osobnej klawiatury i pulpitu pozwala na łatwiejszą obsługę programów do streamowania.

Posiadasz własną stronę www.soushibo.pl, planujesz ją rozwijać?

Aktualnie brakuje mi czasu nawet na rozwijanie kanału YouTube. Skupiam się głównie na streamowania, a strona pozostaje gdzieś na końcu. Chciałbym aby blog się rozwijał, ale bez pomocy dodatkowych osób to chyba nie wykonalne.

W imieniu serwisu Polscygracze.pl dziękuję za poświęcenie nam czasu.

Wojtek Woźniak.


Podziel się ze znajomymi!