Zasady społeczności VALORANT


Wszystko zaczyna się od was


Zanim gracze dołączą do pierwszego meczu, prosimy ich o zaakceptowanie naszych oczekiwań, które tu opisujemy. Zachęcamy wszystkich, aby uważnie przeczytali cały ten dokument. Liczymy na to, że dzięki niemu zdołamy stworzyć ramy społeczności VALORANT, którą pragniemy budować wspólnie z wami. Pamiętajcie, że prezentowany kodeks postępowania VALORANT jest dopełnieniem Warunków świadczenia usług Riot Games,

na które trzeba się zgodzić przed uzyskaniem dostępu do naszych gier.

WARTOŚCI

WSPÓŁPRACA JEST KLUCZEM DO SUKCESU

Najlepsze doświadczenia w VALORANT są możliwe dzięki współpracy w drużynie. Wierzymy, że koordynacja rozgrywki z towarzyszami broni reprezentuje część indywidualnych umiejętności gracza i że każdy osiąga pełnię swoich możliwości, kiedy współpracuje z drużyną.

Gratulujemy każdemu sojusznikowi, dzięki któremu cały zespół zalicza zwycięską rundę, ale naszym zdaniem takie momenty są najwspanialsze, gdy wszyscy współpracują i pomagają sobie runda po rundzie. Zamierzamy dostarczyć wam narzędzi, doświadczeń i treści, które pozwolą obu drużynom na skoordynowaną grę, niezależnie od tego, czy jej członkowie grają ze sobą od zawsze, czy od wczoraj.

SPRAWIEDLIWOŚĆ W KAŻDYM MECZU

Jeżeli stawka w każdej grze ma być tak samo istotna, wszyscy jej uczestnicy muszą grać na równych warunkach. Naszym zdaniem sprawiedliwość polega na grach wolnych od oszustw, nadużywania systemów gry i jakichkolwiek form nękania.

Zależy nam na tym, aby nasz ekosystem gwarantował integralność rywalizacji i traktowanie wszystkich graczy z takim samym szacunkiem. Uważamy, że kary za uciążliwe zachowanie powinny być adekwatne do standardów i potrzeb naszej społeczności. Sankcje powinny odnosić się do konkretnego przypadku takiego zachowania zamiast polegać na zbytnich represjach.

GRA W KTÓREJ GRACZE SIĘ SPEŁNIAJĄ

To my powinniśmy stworzyć w VALORANT warunki, dzięki którym każdy gracz da z siebie wszystko. Oznacza to, że gra musi być bezpieczna i sprawiedliwa, a jej uczestnicy powinni mieć poczucie, że mają wpływ na przebieg rozgrywki. Ciężko pracujemy, aby zapewnić graczom narzędzia do ochrony samych siebie i swoich kont. Ufamy, że za ich pomocą zadbają o osobiste wrażenia z gry.

Uważamy, że należy przekazać graczom kontrolę nad interakcjami z innymi. Pragniemy zapewnić im konkretne opcje, aby mogli je wykorzystać. Zaoferowane opcje nie mogą jednak ograniczać ich zdolności do rywalizacji i współpracy z drużyną. Nawet jeśli będzie ich sporo, zamierzamy chronić prawo każdego gracza do wyboru sposobu współpracy z innymi. Pragniemy zapobiegać sytuacjom, w których ktokolwiek musiałby opuszczać kanały komunikacji z powodu strachu czy dręczenia.

OCZEKIWANIA

Każdy gracz VALORANT ma prawo do bycia sobą i jak najlepszej gry. Zasługujecie na to, aby grać bez narażania się na nękanie, nienawiść ani inne rodzaje dręczenia. To samo dotyczy zarówno waszych sojuszników, jak i przeciwników.

Potrzebujemy waszej pomocy w stworzeniu gry, która odpowiada wyżej opisanym wartościom. Oczekujemy, że podczas gry w VALORANT będziecie spełniać poniższe oczekiwania:

RYWALIZUJCIE O WYGRANĄ WSPÓLNIE Z INNYMI

Starcia wygrywa się współpracą. Zrozumcie, że można zwyciężyć tylko RAZEM z sojusznikami, a nie wbrew nim.

Przykłady rzeczy, których od was oczekujemy i do których was zachęcamy:

✓ Koncentrujcie się na strategii. Jeśli nie możecie się porozumieć, wybierzcie jakiś cel i zacznijcie go realizować. Lepiej wspólnie realizować dyskusyjny plan niż w ogóle odpuścić sobie współpracę.
✓ Wykorzystujcie mocne strony drużyny i niwelujcie znaczenie jej słabszych punktów. Zespół odpowie wam tym samym!
✓ Chwalcie działania swoich towarzyszy. Jesteście współautorami ich osiągnięć, pomóżcie im zabłysnąć w odpowiednim momencie!
✓ W każdym meczu dajcie z siebie wszystko. Wiemy, że wszyscy miewamy gorsze dni. Nie dołączajcie jednak do gry, jeśli nie chcecie walczyć o zwycięstwo.

✗ Miejcie wiarę w sojuszników, nawet jeśli nie idzie im za dobrze.
✗ Nigdy nie sabotujcie działań drużyny i nie psujcie zabawy innym, nawet jeśli nie bawicie się najlepiej.
✗ Nie instruujcie sojuszników, jak mają grać. Konstruktywna krytyka jest świetna, o ile inni chcą ją usłyszeć! Ale nie rozkazujcie kolegom i koleżankom, nawet jeśli odczuwacie frustrację.
✗ Postarajcie się przeznaczyć więcej czasu na współpracę, a nie na kłótnie. Jeśli nie gracie już w tej rundzie, pomóżcie sojusznikom osiągnąć dobry wynik zamiast kłócić się z nimi przez resztę rozgrywki.

WYKAZUJCIE SIĘ SZACUNKIEM I EMPATIĄ

Prosimy, abyście traktowali innych godnie i z szacunkiem. Okazujcie empatię i pracujcie na zaufanie swoich sojuszników, aby grali jak najlepiej.

Przykłady rzeczy, których od was oczekujemy i do których was zachęcamy:

✓ Złota zasada głosi: traktujcie innych w taki sposób, w jaki oni chcieliby być traktowani. Jeśli czegoś nie wiecie, pytajcie.
✓ Szanujcie innych bez względu na dzielące was różnice i doświadczenia. VALORANT to globalna społeczność.
✓ Traktujcie wszystkich tak, jakby mogli was czegoś nauczyć. Być może poszerzą wasze horyzonty.
✓ Ostrożnie sięgajcie po mocniejsze słowa. Jeśli dopiero kogoś poznaliście, nie zakładajcie, że wszyscy pojmą w mig wasze zamiary lub przekaz. Jeśli ktoś poprosi was o powstrzymanie się od używania jakiegoś słowa, zróbcie to — nawet jeśli nie uważacie go za obraźliwe.
✓ Kanały komunikacyjne należą do wszystkich! Rozmawiajcie głównie o koordynacji działań, nawet kiedy czekacie na odrodzenie.

✗ Nigdy nie nękajcie ani nie posługujcie się mową nienawiści. Nie będziemy tolerować obraźliwych komentarzy na temat płci, rasy, orientacji seksualnej, wieku, możliwości fizycznych lub psychicznych, poglądów religijnych ani kraju pochodzenia innych graczy.
✗ Nie śmiejcie się z innych. Ludzie nie powinni być obiektem żartów.
✗ W VALORANT nie będą akceptowane jakiekolwiek groźby. Intencje nie mają tutaj znaczenia. To na was spoczywa odpowiedzialność za to, czy odbiorcy zrozumieją, że „to był tylko żart”.
✗ Nie oczekujcie, że wasze słowa kogokolwiek „zahartują”. Jeśli kogoś zdenerwujecie, przyznajcie się do winy i unikajcie tego w przyszłości. Szanujcie granice wyznaczane przez innych.
✗ Unikajcie zalewania kanałów komunikacyjnych odgłosami otoczenia, muzyką czy spamem.

CHROŃCIE SWOJĄ DRUŻYNĘ I SPOŁECZNOŚĆ

Mecz po meczu budujcie społeczność, w której chcecie grać. Używajcie odpowiednich narzędzi i zdrowego rozsądku, aby chronić siebie i innych. Okazujcie wsparcie tym, którzy potrzebują waszej pomocy.

Przykłady rzeczy, których od was oczekujemy i do których was zachęcamy:

✓ Używajcie ustawień i systemów, aby dostosować grę do swoich oczekiwań. Rezygnujcie z kanałów komunikacyjnych, które was nie interesują. Korzystajcie z filtrów językowych, wyciszajcie graczy i zgłaszajcie niewłaściwe zachowanie.
✓ Jeśli ktoś nęka sojusznika, zareagujcie na to, o ile możecie. Uważajcie, aby nie pogorszyć sytuacji, ale czasami odrobina wsparcia może znaczyć bardzo wiele.
✓ Pomóżcie zapobiegać oszustwom i nadużywaniu usterek w grze. Jeśli sądzicie, że ktoś tak robi, zgłoście nam to, abyśmy mogli się tym zająć.

✗ Nie wzywajcie do masowych zgłoszeń i nie wciągajcie sojuszników do kłótni. Jedno zgłoszenie wystarczy, aby poinformować nas, że coś się dzieje.
✗ Nie zniżajcie się do czyjegoś niskiego poziomu. Jeżeli ktoś was nęka, często lepiej takiego kogoś zignorować niż wdawać się w dyskusję. Pamiętajcie, że do dalszej kłótni trzeba dwojga.

BĄDŹCIE SWOJĄ OSTATNIĄ LINIĄ OBRONY

Pomóżcie Riot zadbać o wasze bezpieczeństwo. Zachowujcie się odpowiedzialnie i w ten sam sposób korzystajcie ze swoich kont, urządzeń oraz informacji osobistych.

Przykłady rzeczy, których od was oczekujemy i do których was zachęcamy:

✓ Korzystajcie z silnych haseł i dbajcie o bezpieczeństwo wszystkich posiadanych urządzeń.
✓ Niezwłoczne poinformujcie nas, jeśli sądzicie, że wasze konto zostało zhakowane.
✓ Z pojedynczego konta może korzystać tylko jedna osoba. Oczekujemy, że zadbacie o bezpieczeństwo swojego konta i nie będziecie go nikomu udostępniać. Jeśli chcecie awansować, grajcie ze swoimi znajomymi, ale nie proście, aby oni robili to za was.
✓ Grajcie odpowiedzialnie. Dbajcie o siebie, aby za każdym razem móc grać jak najlepiej.

✗ Nigdy nie korzystajcie z programów stron trzecich, które mają wpływ na rozgrywkę. Zachowajcie w tej kwestii ostrożność i zdrowy rozsądek.
✗ Nie udostępniajcie danych osobowych nieznajomym. A tak naprawdę nie udostępniajcie niczyich danych. Nie zamierzamy tolerować ujawniania danych osobowych na naszej platformie.
✗ Nie udawajcie innych, a już na pewno nie pracowników Riot i znanych graczy.
✗ Nie dołączajcie do kolejnej gry, jeśli jesteście podminowani. Róbcie przerwy i bądźcie wyczuleni na moment, w którym to frustracja bierze górę.

KONSEKWENCJE

Jeśli nie zastosujecie się do przedstawionych oczekiwań, możemy ograniczyć wasze przywileje lub dostęp do funkcji naszych gier. Ograniczenia mają chronić naszą społeczność przed uciążliwym zachowaniem w przyszłości i dać graczom szansę do refleksji nad powodami ich nałożenia. Zależy nam, aby pokazać im drogę do poprawy ich zachowania, ale nie kosztem ochrony reszty społeczności. Chcemy również nakładać ograniczenia w odniesieniu do konkretnego przypadku i unikać niepotrzebnie surowych kar.

Gracze, którzy nie spełnią tych oczekiwań, mogą spodziewać się między innymi konsekwencji takich jak:

  • Utrata możliwości korzystania z kanałów komunikacji w grze.
  • Ograniczenia lub dodatkowe wymagania dostępu, np. do kolejek rankingowych.
  • Ograniczony dostęp do systemów i funkcji społecznościowych w dowolnej z gier Riot.
  • Usunięcie zawartości po ustaleniu, że została nieodpowiednio pozyskana.
  • Tymczasowe lub trwałe zawieszenie w VALORANT lub we wszystkich grach Riot.


Podziel się ze znajomymi!