Zmiany w dżungli w przedsezonie 2023


Reklama

Więcej szczegółów na temat zmian w dżungli w przedsezonie 2023.


Hej, dżunglerzy! Minęło trochę czasu odkąd ostatni raz aktualizowaliśmy dżunglę w istotny sposób i, szczerze mówiąc, nasz wypełniony roślinnością świat znajdujący się między alejami wymaga trochę uwagi. Niemniej — tak między nami, fanami dżunglowania (pytanie od autora: czy możesz nazywać się dżunglerem jeśli grasz tylko Shaco?) — nasza ulubiona rola zrobiła się nieco przestarzała i wymaga pewnych poprawek. I tak, wiem, że samo brzmienie hasła „Riot przerabia dżunglę” wywołuje u was atak paniki — ale możecie mi zaufać, że wiem co mówię, bo sam jestem dżunglerem od 2. sezonu.

Dżungla to potężna rola, ale i worek treningowy dla drużyny. Musimy gankować każdą aleję, kontrolować grę w skali makro, perfekcyjnie farmić obozy po naszej stronie i rozstawiać wizję W TYM SAMYM czasie. To mnóstwo roboty. I właśnie to jest tak niesamowite w dżunglowaniu — dlatego też wszyscy wybraliśmy tę rolę — jednak bez odpowiedniego wsparcia zadanie to może się okazać zbyt trudne.

Nie chcemy, aby większość graczy aktywnie unikała grania jakąkolwiek rolą — a prawda jest taka, że zawiedliśmy w tej kwestii jeśli chodzi o dżunglowanie. W najnowszym LoL Pls Riot Phroxzon opowiedział trochę o naszych planach na przedsezon, które skupiają się przede wszystkim na systemach komunikacji i wizji, zmianach w dżungli oraz Chemtechowej Smoczycy. Ponieważ filmik na ten temat nakręciliśmy już jakiś czas temu (tak to właśnie działa), jestem tu dziś, aby podzielić się dodatkowymi informacjami z tymi z was, którzy nie mogą się ich doczekać!

Wielu graczy w League of Legends widząc szalenie skomplikowany zbiór strategii i wiedzy o grze, które są wymagane do bycia choćby trochę kompetentnym dżunglerem, zniechęca się do tej roli. Chcemy obniżyć ten próg wejścia. Jednym ze sposobów, w jaki to zrobimy, będzie ułatwienie graczom przejścia na nową pozycję, pokazanie im, jak odgrywać tę rolę oraz dostosowanie jej mechanik tak, aby były mniej uciążliwe, a bardziej intuicyjne. Celem tutaj absolutnie nie jest „ogłupienie” dżungli lub usunięcie możliwości popisania się swoją wiedzą o dżunglowaniu, ale upewnienie się, że dżungla jest skomplikowana we właściwych jej aspektach.

Obecnie rozważamy pewne zmiany, takie jak pomoc w doborze ścieżki w dżungli — myślimy o mechanice podobnej do polecanych przedmiotów, która jednak ułatwiałaby pierwsze przejście po obozach w dżungli, co byłoby krokiem w kierunku nauki tej roli dla nowych graczy.

Analizujemy również możliwości dostosowania sposobu, w jaki można odciągać obozy — łącznie z ich zasięgami i zasadami resetowania. Kiedy jesteś nowicjuszem w tej roli i przypadkowo tracisz swoją postacią uwagę potwora z obozu, łatwo możesz się poczuć, jakbyś dostał w twarz. Nawet dla doświadczonych graczy zasady te są dość finezyjne i czasami można poczuć, jak gdyby twój bohater był całkowicie bezużyteczny, ponieważ nie może z nich korzystać tak dobrze jak inne postacie. Sama dżungla nie powinna być czynnikiem decydującym o tym, czy dany bohater jest grywalny.

081022_Fiddle_Leash_Fail.jpg

W tej chwili w League of Legends nie można oczekiwać, że wielu różnych bohaterów będzie grywalnych na najwyższych poziomach gry, ponieważ mnóstwo z nich po prostu nie potrafi zoptymalizować swoich przebiegów przez dżunglę na tyle, aby dorównać reszcie. Czy Rammus kiedykolwiek będzie potężny na wysokim poziomie rozgrywek z tak powolnym i niestabilnym przejściem przez dżunglę, jak ma to miejsce w tej chwili?

Jeśli optymalizacja czyszczenia dżungli nie będzie już główną barierą wejścia dla grywalności w dżungli, będzie można tam wykorzystać znacznie więcej bohaterów. Meta nie będzie już tak zacementowana, a sama dżungla nie będzie już mówić graczom, że są kiepscy w tej grze tylko dlatego, że wybrali Warwicka i chcieli zacząć od Brzytwodziobów. Umiejętności powinny być nagradzane u wszystkich bohaterów, a nie tylko u nielicznych, które potrafią skutecznie wyczyścić obecną dżunglę. Niektóre zdolności związane z czyszczeniem dżungli zostaną zlikwidowane przez te zmiany, co jednak oznacza, że będziemy mogli przenieść część złożoności i umiejętności dżunglowania z optymalizacji czyszczenia dżungli do innych sfer rozgrywki. Uważamy, że wymiana ta wpłynie pozytywnie na całokształt gry na tej pozycji.

Riot Phroxzon opowiedział również o niektórych naszych planach dotyczących zmian w systemie komunikacji i naprawdę rozważamy sposoby, w jakie mogą one zostać wykorzystane przez dżunglerów jako metoda przejawiania posiadanych umiejętności. Dżunglowanie opiera się na proaktywnej komunikacji, więc upewniamy się, że rola ta ma odpowiednią ilość narzędzi, aby dokładnie to robić. To także rola najbardziej skoncentrowana na strategii gry w skali makro. Niemniej przekonanie członków swojego zespołu, aby podążali za tobą, może wydawać się zadaniem niemożliwym do wykonania. Szukamy sposobów, aby dać dżunglerom więcej narzędzi, które umożliwią im nakłonienie swoich drużyn do przejmowania celów lub sygnalizowanie sojusznikom nadciągających ganków.

081022_Greater_Murk_Wolf.jpg

Ostatnią dużą zmianą w dżungli w tym przedsezonie będą przedmioty do dżunglowania. Aktualne przedmioty są funkcjonalne, ale nie są aż tak ekscytujące czy — szczególnie w przypadku „czerwonego Porażenia” — łatwe do zrozumienia. Powodem, dla którego większość z nas ciągnie do dżungli jest to, że różni się ona od grania na alei — nikt z nas nie chce siedzieć na jednej z nich i farmić za pomocą marnych przedmiotów Dorana. Celem wprowadzania zmian do przedmiotów związanych z dżunglą jest to, aby zaczęły one wyrażać różnicę między zabijaniem fajnych obozów, a farmieniem nudnych stworów w alei.

Niektórzy z was mogą pamiętać stare czasy Ducha Starszego Jaszczura lub Latarni Wriggle’a — kiedy przedmioty z dżungli miały większe znaczenie i wpływ na grę. Bądźmy jednak szczerzy, były one na swój sposób problematyczne. Chcemy tym razem uchwycić trochę tej fantazji z odrobiną szaleństwa w postaci… zwierzaków.

Zwierzątka te pomogą wam w drobnych czynnościach w dżungli, takich jak jej oczyszczanie lub likwidacja potężnych potworów (spróbujcie sobie wyobrazić starego szczeniaka Nasyconego Pożeracza). Wraz z dżunglowaniem będziecie powoli wychowywać i karmić swoje zwierzątka, aż urosną na tyle, że będą w stanie wzmocnić was.

Nie ustaliliśmy jeszcze ostatecznego kształtu (ani wyglądu) tych zwierzaków, więc aby zaoszczędzić wam (i moim redaktorom) konieczności zrozumienia tego, co próbuję przekazać za pomocą tekstu, oto kilka zdjęć. Tylko pamiętajcie, że nie są to ostateczne wersje i ich finalny wygląd może się bardzo, bardzo, bardzo różnić od obecnego:

081022_bb_wulf_web.jpg

Naszym najwcześniejszym prototypem był wilk z dżungli, który podążał za graczem i za każdym razem, gdy zabijał on jakiś obóz, pociski lisiego ogona Ahri strzelały w jego pysk. W pewnym momencie wilk robił się naprawdę, naprawdę mały (w przeciwieństwie do naszej miłości do niego) i przyczepiał się do twojej głowy. Następnie przekolorowana wersja (wkrótce nieaktualna) formy Tygrysa Udyra świeciła na ciebie, podczas gdy efekt dźwiękowy aktywacji superumiejętności Aatroxa grał wielokrotnie (i… globalnie, ups!).

Wierzcie lub nie, ale tak właśnie wygląda projektowanie gry na najwyższym poziomie.

081022_Udyr_JGL_WIP_WEB.jpg

A na co tak właściwie będzie wpływać ten efekt? Na razie utrzymamy to w tajemnicy, dopóki nie ustalimy dokładnie, jak silne mają być wprowadzane zmiany w stosunku do oryginalnych zestawów umiejętności, run, przedmiotów itp. — oraz jakie dokładnie narzędzia chcemy zapewnić dżunglerom.

Co więcej, istnieje całkiem spora liczba pytań, nad odpowiedziami na które wciąż się zastanawiamy. Czy Wędrujący Krab działa tak, jak chcemy? Czy dżunglerzy powinni dokonywać inwazji tak często, jak robią to obecnie? Jak ważni powinni być dżunglerzy w procesie zabijania potężnych potworów? I tak dalej, i tak dalej. Będziemy szukać tych odpowiedzi podczas dalszych prac nad przedsezonem. Dzięki za lekturę i pamiętajcie, aby przy następnej okazji koniecznie podziękować swojemu dżunglerowi za całą tę ciężką pracę!

Reklama

Podziel się ze znajomymi!